Tel: 0 232 469 73 58

Mantolama Nasıl Yapılır

Mantolama tekniğinin monte edilmesi esnasında en yaygın yöntem, yapıştırıcı yoluyla levhanın dış cepheye monte edilmesi yöntemidir. Bu sebeple bu yöntemin ne şekilde yapıldığını ayrıntılarıyla görmeye çalışalım. İlk olarak ısı yalıtım levhasının düz ve doğru şekle sahip olduğuna bakmalıyız. Isı yalıtım levhası doğru bir şekilde hazırlanmışsa levhanın arkasına ve dört tarafına yapıştırıcı sürülmelidir. Yapıştırıcıyı levhaya sürerken çelik mala ya da benzeri araçlardan yararlanabiliriz. Bu esnada dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan biri yapıştırıcının yoğunluğudur. Yapıştırıcının levha üzerindeki kalınlığı ortalama 2 cm olmalıdır. Bu şekilde verimli bir monte işlemi gerçekleşebilir.

Isı Yalıtım Sistemleri: Karbonlu eps paketleri şu anda en çok tercih edilen sistemlerdir, ayrıca xps ve taş yünüde bulunmaktadır. İzmir ve Ege bölgesinde genellikle 4 cm karbonlu eps uygulanmaktadır, üretici fabrikaların tavsiyeside bu yöndedir. Mantolama paket olarak satılan bu ürünlerimiz ısı yalıtım yapıştırıcısı, eps, xps, taşyünü, dübel, ısı yalıtım sıvası, donatı filesi, profiller ve dekoratif kaplamadan oluşmaktadır. Xps ürünler artık tavsiye edilmemektedir.

Isı yalıtım levhası, dış ya da iç cepheye doğru ve sağlam bir biçimde yerleştirilmelidir. Bu açıdan bakıldığı zaman yalıtım sistemi uygulayan kişinin bilgisinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Mantolama konusunda uzman kişilerin yapacağı işler, hem kısa hem de uzun vadede daha yararlı olacaktır. Kaliteli bir mantolama sistemine sahip olmak istiyorsanız bu hususu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Mantolama sisteminin sahip olduğu en önemli özelliklerden birisi de her türlü ek kaplamalara açık olmasıdır. Yani mantolama yaparken kullandığımız ısı yalıtım levhası, silikonlu boya yerine farklı kaplama sistemleri ile de tamamlanabilir. Bu sayede ortaya farklı tasarımlar ve inşalar çıkabilmektedir. Bu durum tamamen mantolama tekniğine bağlı olarak değişir.

Isı yalıtım levhası üzerinde ayrıca donatı filesi ve dış cephe kaplama astarı bulunmaktadır. Bu elemanlar, dış cephenin levha ile bağlantısı açısından çok önemlidir. Bağlantının tam olarak sağlanabilmesi adına kullanılan elemanların kalitesi de önemlidir.

Mantolama, ancak doğru ve düzenli bir biçimde yapıldığı zaman tam verim alınabilir. Bu sebeple şimdi de doğru bir mantolama tekniğinde olması gereken özellikleri sıralamaya çalışalım. Her şeyden önce mantolama işlemi sırasında hava koşullarının çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Özellikle yağmurlu ve karlı günlerde mantolama işlemi yapmak sakıncalı olabilir. İzmir ve Ege bölgesinde sıcaklık oranları göze alındığında, her mevsim mantolama uygulaması yapılabilmesi büyük bir avantajdır. Dikkat etmemiz gereken bir diğer durum da ısı yalıtım levhasının genişliğidir. Isı yalıtım levhasının genişliği temel olarak 2-10 cm arasında değişim göstermektedir. Bu değişim, ortamın fiziki koşullarından kaynaklanmaktadır. Isı yalıtım levhasının kalınlığı, mantolama işlemi başlamadan önce tüm koşullar göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır. İzmir ve Ege bölgesinde 4 cm eps ve 3 cm xps uygulamaları, üretici fabrikalar ve uzmanlar tarafından önerilmektedir.