Tel: 0 232 469 73 58

Enerji Kimlik Belgesi

EKB – Enerji Kimlik Belgesi

Apartmanlarımızın veya binalarımızın asgari enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, ısıtma, soğutma sistemlerinin verimi ve binaların yalıtım özelliklerini içeriyor. Özellikle eski binalarda bu belgenin alınabilmesi için binanın mantolaması, pencerelerinin ısı geçirgenliğinin az olması, eski ve verimsiz ısıtma, soğutma sistemlerinizi verimli yeni cihazlarla değiştirilmesi, enerji az tüketen eşya ve ürünlerin kullanılması gerekiyor.

Enerji kimlik belgesi olmayan binalarda, 1 Ocak 2020 den itibaren alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Aynı zamanda sahte belge düzenleyen kişiler hakkında hapis cezası gelmesi söz konusu. Bakanlıktan yapılan açıklamalar ülkemizin bu enerji verimliliğinin üzerinde önemle durduğu ve özellikle mesken olarak kullanılan binalarda, ısı yalıtım yönünden mutlaka koruma altına alınması belirtildi. 

Enerji kimlik belgesi A dan G ye kadar derecelere bölünmüş durumdadır, ısı yalıtımı olmayan binalarda bu derece düşük olan G veya F çıkmaktadır, yani binanız enerji verimliliği düşük bina olarak gözükmektedir. Ama binalarımıza bakanlıkça belirtilen şartlarda mantolama uygulaması yapılırsa enerji verimliliği derecesi, yalnıza mantolama uygulaması ile C seviyesine çıkmaktadır. Bu derece ilerde doğal gaz, elektrik ve diğer enerji kaynaklarının binanızda verimli kullanıldığını gösterecektir. Apartmanlarınıza ısı yalıtım, mantolama uygulaması yaptırarak en az %50 düşük enerji harcamış olacaksınız, bu sayede hem siz hem ülkemiz tasarruf etmiş olacak. Doğru yapılan bir mantolama uygulaması tamamen bütçenizin dostudur.


Baret Yapı olarak yaptığımız uygulamalarda, tercih ettiğiniz Polisan, Capatect Dalmaçyalı ve Fawori ürünlerinde, uygulama sonrası Enerji Kimlik Belgeniz fabrikaların hediyesi. Detaylı bilgi için bize ulaşın.