Tel: 0 232 469 73 58

Çatı İzolasyonu İle İlgili Bilgiler

Çatı izolasyonu ile ilgili bilgiler ;

Çatı izolasyonu Türkiye için yanlış seçimlerden kaynaklı olarak, hemen her daim sorun olmaya devam etmiş sistemler dendir. Bu sebeple ülkemizde çatı izolasyon sistemleri bir anlamda sorunla özdeşleştirilmiş durumdadır. Aslında bunun tüm sebebi yanlış seçimler ve yanlış malzeme kullanımından kaynaklanmaktadır. Yapıların çatı bölümleri sahip oldukları geniş alan sebebiyle hem tek katlı, hemde çok katlı yapılar da, sosyalleşme alanları yaratabilmesi sebebi ile doğru uygulamalarla hem yüksek ısı yalıtımı yapılabilirken hemde %0 geçirmezlik oranına sahip çatı sistemleri uygulanabilmesi günümüzde mümkün hale gelmiştir.

Günümüzde özellikle şehirlerde tercih edilen yapıların çok katlı olması, beraberinde sosyalleşme alanlarına ihtiyaç duyulmasına sebep olmuş, bu ihtiyaç doğrultusunda da en fazla kazanım alanı oluşturan çatılar teras çatı modellerine doğru bir kayma gerçekleştirmiştir. Su yalıtımı  ve izolasyonu doğru uygulandığı takdirde son derece sağlıklı olan bu çatı modelleri son yıllarda en çok tercih edilen modellerden biri olmaya başlamıştır. Teras çatılarda kullanılan en uygun izolasyon yöntemleri arasında kristal üreten çimento bazlı malzemelerin kullanımı, kristalize malzemeler betonun içerisindeki kılcal çatlaklara nüfuz ederek, bu çatlakları camlanıp tıkamaları nedeniyle, betonun üzerine uygulanan izolasyon yöntemlerinin yanı sıra betonun içerisinde bir su yalıtımı sağlaması sebebi ile en çok tercih edilenler arasındadır. Kristal üreten çimento bazlı malzemeler, klasik izolasyon yöntemiyle özdeşleşmiş olan membran denilen örtüleme izolasyon sistemleri gibi yarı esnek davranışlı bir örtüleme tabakası da sağlayarak, çatak ve kırılmalara karşı su yalıtımı amaçlı kullanılabilen, üst düzey bir teknoloji ürünüdür.

Çatı modellerine göre değişken bir çok farklı çatı izolasyon tekniği vardır, bunlar arasında ahşap veya metal çatılarda örtüleme tekniği olarak mebranlar ve shinglelar, teras çatılarda, yatay çatılarda ise seramik altında kristal bazlı çimento malzemeler ile uygulanan yalıtım teknikleri en çok tercih edilen çatı izolasyon teknikleridir. Çağımızın gelişmiş teknolojisinin getirisi olarak üretilen ve farklı amaçlara hizmet eden bir çok izolasyon malzemesi ile, bina yapımıza ve iklim şartlarına göre oluşabilen tüm sorunlara birden çok ileri düzey teknoloji ürünü çözüm getirilebiliyor. Elbette seçenek fazlalığı beraberinde kararsızlığı da getirdiği için, en uygun ve doğru seçimin profesyonel görüşlerinden alınacak öneriler doğrultusunda yapılması en sağlıklı olan yöntemdir.