Çatı Uygulamaları

 1. Çatı Yenileme

  image
  Sorunlu çatıları 5 yıl garantili olarak A'dan Z'ye yeniliyoruz!
 2. Çatı Yalıtımı

  image
  Çatı yalıtımı uygulamalarında BTM ürünleri ile kalıcı çözüm sağlıyoruz.
 3. Sandviç Panel Çatı

  image
  Sandviç panel uygulamalarında kaliteli hizmet.
 4. Çatı Isı Yalıtımı

  image
  Çatı tadilatlarınızda ısı yalıtımı.
 5. Taksitli Ödeme

  image
  Anlaşmalı banka kartlarına 9 Taksit fırsatı.
 6. İş Güvenliği

  image
  Egeli Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ile çalışmaktayız.

Çatı Uygulamaları

Çatılar tüm yapılarda en zor erişilebilen noktalar olduğu için, yapılacak uygulamaların doğru olması, uzun ömürlü olmasını getirmekte ve yenileme, onarım gibi işlemlerin daha az hatta hiç ortaya çıkmamasını sağlamaya yönelik çatı modelleri seçilmelidir. 

Çatı modelleri, bir çok alternatif sunmakta olmasına rağmen, yapının özelliklerine göre doğru çatı modeli seçeneğinin seçilmesi hem yalıtımın daha iyi yapılmasını hem de daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Çatı modelleri, Villa Çatı Modelleri, Klasik Kiremit Çatı Modelleri, Tonoz Çatı Modelleri, Sandviç panel Çatı Modelleri, Kapı Önü ve Kış Bahçesi Çatı Modelleri, Bakır Çatı Modelleri, Cam Çatı Modelleri, Fabrika ve İş yeri Çatı Modelleri, Uzay çatı modelleri, membran çatı modelleri, Onduline çatı modelleri gibi en çok kullanılan modeller sunmaktadır. Bunların yanı sıra daha az tercih edilen bir çok çatı modeli daha mevcuttur. 

Binaların yapılarına ve dış görünümlerine uygun olarak çözüm getirebilen model seçenekleri günümüz inşaatlarında kullanılabilmektedir.

Çatı altı izolasyon çalışmalar çatı için en önemli unsurdur. Çatı altına uygulanan izolasyon yöntemleri binaların hava almasını sağladığı gibi çatı sistemlerininde hava almalarını sağladıkları doğru uygulamalarda, çatı sistemlerinin de uzun ömürlü olmalarını sağlarken, diğer taraftan yüksek oranda ısı yalıtımı da yapmaktadırlar. Bunların yanında gerektiği durumlarda tüm dış etkenlere karşı % 100 geçirimsizlik sağlamaktadırlar. 

Her ne kadar yelpazede bulunan birçok çatı modeli varsa da, halen en fazla tercih edilen ve kullanılan çatı modeli klasik kiremit çatı modelidir.

Çatı yapıların dış atmosferden gelen yağmur, kar, fırtına gibi etmenlerden korumasına yarayan yapılardır. Genellikle ahşap, çelik ve betonarmeden yapılan bu yapılar binlarda, ev, iş yerleri, kamu kurumları, okul vb. yapılarda görülür. Çatılar binalarda su sızmalarını önlemek ve rüzgarların etkilerini en aza indirmek için başvurulan yapılardır. Çatılarda amaç suyun en kısa yolda dere ya da borulara aktarılmasını sağlamaktır. 

Çatılar binaların en üst kısımlarına yapılır. Genel olarak yapıların üzerinde gördüğümüz çatılar  eğilimli olurlar. Buradaki amaç suyun ya da karın eğimlerden oluk ve dere ulaşmasını sağlamaktır. Çatı yapıları rüzgar ve fırtınalara karşı dayanıklı olabilmeleri için yapı elemanlarına bağlı bir şekilde yapılmalıdır, aksi taktirde fırtınalarda ve reel hayatta çatı uçmaları olaylarıyla karşılaşmak zorunda kalabiliriz.

Çatılar genellikle yapılış şekillerine, kullanılan malzemeye göre isim almaktadırlar. Çelikten yapılıyorsa genel olarak çelik çatı ahşaptan yapılıyorsa genel olarak ahşap çatı olarak adlandırılırlar. Bunun dışında kullanılan malzemeye göre de farklı çatı çeşitlerine rastlamak mümkündür. 

Çatıların binalarla uyumlu olması da önemlidir.
 
Çatı Yapılması;

Çatı yapıların dış atmosferden gelen yağmur, kar, fırtına gibi etmenlerden korumasına yarayan yapılardır. Genellikle ahşap, çelik ve betonarmeden yapılan bu yapılar binlar da, ev, iş yerleri, kamu kurumları, okul vb. yapılarda görülür. Çatılar binalarda su sızmalarını önlemek ve rüzgarların etkilerini en aza indirmek için başvurulan yapılardır. 

Çatılarda amaç suyun en kısa yolda dere ya da borulara aktarılmasını sağlamaktır. Çatılar binaların en üst kısımlarına yapılır. Genel olarak yapıların üzerinde gördüğümüz çatılar eğilimli olurlar. Buradaki amaç suyun ya da karın eğimlerden oluk ve dere ulaşmasını sağlamaktır. 

Çatı yapıları rüzgar ve fırtınalara karşı dayanıklı olabilmeleri için yapı elemanlarına bağlı bir şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde fırtınalarda ve reel hayatta çatı uçmaları olaylarıyla karşılaşmak zorunda kalabiliriz.

Çatılar genellikle yapılış şekillerine, kullanılan malzemeye göre isim almaktadırlar. Çelikten yapılıyorsa genel olarak çelik çatı ahşaptan yapılıyorsa genel olarak ahşap çatı olarak adlandırılırlar. Bunun dışında kullanılan malzemeye göre de farklı farklı çatı çeşitlerine rastlamak mümkündür. Çatıların binalarla uyumlu olması da önemlidir.

Örnek Referans: Alaçatı Tavuk Dünyası - Ağustos 2015